Як ефективніше використати медозбір з білої акації

Друк

 

Останнім часом значно зріс попит на мед з білої акації, як на зовнішньому, так і на внутрішньому ринку. Білоакацієвий мед відносять до світлих медів, що має властивість довгий час не кристалізуватись  ,особливо при зберіганні в умовах постійних температур. Чистий акацієвий мед можна зібрати в районах, де є великі масиви насаджень білої акації. Це в основному південні та центральні райони нашої країни. Найбільші лісові площі білої акації знаходяться в районах Канева та Цюрупінська.

Медозбір з білої акації в сприятливі роки буває дуже сильний, але короткий за тривалістю, тому пасічники не завжди його використовують з максимальною віддачею. В кліматичних умовах України біла акація зацвітає в кінці весни і часто бджолосім’ї не мають ще необхідної сили, щоб використати медозбір з найбільшою ефективністю, хоча в значній частині місцевостей медозбір з білої акації є головним медозбором пасічницького сезону.

Біла акація створює пізньовесняний або ранньолітній медозбір для бджіл. Багаторічні спостереження показали, що біла акація цвіте щорічно і виділяє нектар протягом 8-12 днів, в основному, це остання декада травня і перша декада червня. В залежності від погодних умов відхилення з початком цвітіння могли складати маже місяць. Так 1975 року медозбір тривав з 15.05  до 24.05,  а 1980 року від 14.06 до 25.06. Особливо коротким було цвітіння акації в засушливі роки. В 1981 (02.06-07.06) і 2003 роках (20.05-26.05) від спеки понад +30о…+34о С та суховіїв опадали бутони.
 
Окремі дерева цвіли 2-3 дні, тільки в яристій місцевості цвітіння продовжувалось до 6-7 днів. При помірній прохолоднішій погоді 1993 року цвітіння акації продовжувалось близько трьох тижнів (27.05-16.06). отже продуктивність медоносних рослин, в даному випадку з білої акації, знаходиться в тісній залежності від погодних умов. Оптимальна температура для виділення нектару є +18о…+25 о С. найкраще виділення спостерігається після невеликих тихих нічних дощів, коли підвищується вологість повітря. Бджоли продуктивно працюють на акації вже з 7-ої години ранку і до заходу сонця, тому що виділяється ввесь день.
 
Встановлено, що максимальне виділення нектару припадає на  9-11 годину ранку. З підвищенням температури повітря до 30о С нектаровиділення зменшується, але не припиняється. При цвітінні біла акація виділяє велику кількість нектару. Проби нектару, взяті в період піку цвітіння з ізольованих і неізольованих квітів, відрізняються на 15-20%. Це свідчить про те, що бджоли використовують лише 1/5 частину нектару з того, що виділяється. Тільки під кінець цвітіння бджоли збирають 3/4 виділеного квітами нектару. Дані результати отримані при щільності бджолосімей в кількості 6 вуликів на 1 Га. Враховуючи це, можна стверджувати, що для більш повного використання медозбору з білої акації можна доводити щільність розміщення понад 20 бджолосімей на 1 гектар. При сприятливих погодних умовах одна сильна бджолина сім’я, що перебуває в робочому стані за період цвітіння білої акації, може зібрати близько 20-30 кг товарного меду.

Для отримання високих медозборів необхідне забезпечення трьох основних складових:

a)    значний масив медоносних рослин;

b)    сприятливі погодно-кліматичні умови;

c)    підготовані сильні бджолині сім’ї, що перебувають в робочому стані.

З цих 3-х складових, останній цілком і повністю залежить від пасічника – від його кваліфікації, уміння підготувати бджолосім’ї до медозбору. Наростити сильні бджолосім’ї для ефективного використання ранніх медозборів дуже складно. Особливо це відчувається, коли в результаті весняних затяжних похолодань розвиток і ріст бджолиних сімей значно затримується. Коли ж другої половини травня різко підвищується температура повітря і настають спекотні дні, що прискорюють початок цвітіння, скорочується і термін цвітіння білої акації до 4-6 днів. Все це негативно позначається на медозборі. В таких умовах слабкі і середньої сили бджолосім’ї  не можуть продуктивно використати медозбір. Для багатьох сімей цей медозбір стає підтримуючим. Підтримуючим медозбором називається такий медозбір, коли бджоли збираючи нектар, майже не збільшують кількості меду у вулику, а все, що принесено використовують на нарощування сили і розвиток сім’ї. Сильні ж бджолосім’ї  використовують, як продуктивний. Продуктивний медозбір – медозбір, при якому бджоли, збираючи нектар, значно збільшують кількість меду у вулику, що  в кінці медозбору можна без шкоди для бджолиної сім’ї відкачати, тобто вилучити з вулика.

Для успішного проведення медозбору з білої акації необхідно ретельно підготувати до її цвітіння найбільш потужні сім’ї (до 6-8 кг маси робочої бджоли). Щоб наростити сім’ї такої сили в звичайних умовах необхідно мати період нарощування не менше 60-70 днів з підтримуючим медозбором. В першій половині весни таких природних умов немає. Тому сподіватись на використання ранніх медозборів, зокрема з білої акації, з максимальною ефективністю, не можна.

Виходячи з вище сказаного ,підготовку до медозбору з білої акації варто починати з середини літа попереднього сезону – максимально сприяти нарощуванню сили сімей в зиму. Таких сімей повинно бути на пасіці близько двох третин. Для інших сімей пасіки необхідно використовувати матку-помічницю в одному вулику з основною сім’єю. Сімей, з так званими матками-помічницями (сила в 4-5 вуличок) в зиму повинно йти 30-40% від всієї кількості. У весняний період це великий резерв для нарощування сили і підготовки до цвітіння акації.

Бджолина сім’я середньої сили, що має сім’ю-помічницю через перегородку, використовує взаємний обігрів у весняний період і активно розвивається. В той час, як сім’я-помічниця теж не ослаблюється. Після зміни зимувалих бджіл (через місяць після першого обльоту) сила обох сімей вирівнюється за рахунок переставлення рамок з печатним розплодом від сильнішої сім’ї до більш слабкої, і навпаки – рамок з відкритим розплодом з більш слабкої до сильнішої. Вирівнювання сили двох сімей дає можливість використати увесь потенціал яйцекладки обох маток. Це значно прискорює нарощування маси бджіл до медозбору з білої акації. Перед цвітінням акації бджолині сім’ї об’єднують, видаливши одну з маток (якщо стара – просто видаляють, якщо ж матка молода – створюють нуклеус, пакет або відводок ,котрий далі використовують за призначенням).

Потужні щойно об’єднані бджолосім’ї, так звані сім’ї-медовики, розширюють магазинними надставками чи корпусами і максимально ефективно використовують на медозборі.

Спеціально підготовані для медозбору з білої акації сильні бджолині сім’ї  – це значний ресурс підвищення їх продуктивності.

 

 

Петро Костянтинович Дяченко

Член Ради ВГО «Братство бджолярів України»
Вчений бджоляр. Стаж 40р.

 

 

 
Цікава стаття? Поділись нею з іншими: