Перший весняний обліт бджіл

Друк
Березень місяць - дуже відповідальний період для всіх пасічників. З кожним днем все відчутнішім стає подих весни, який істотно змінює поведінку бджолиної сім'ї. Шум у вуликах стає все більшим. Посилюється життєдіяльність бджіл. Поступово збільшується кількість розплоду в гніздах, одночасно збільшується і споживання корму бджолосім'ями. Вже понад 4 місяці триває безоблітний період, все більше наповнюються кишечники бджіл не перетравними рештками. Всі бджолярі з нетерпінням чекають теплих погожих днів, щоб бджоли могли провести перший очищувальний обліт.

В цей найвідповідальніший період зимівлі пасічники повинні особливо уважно стежити за поведінкою бджіл. При зимівлі в зимівниках їх відвідують 2-3 рази на тиждень, контролюють і регулюють температуру й вологість повітря, прочищають льотки від підмору бджіл. Для зниження температури максимально відкривають вентиляційні люки, а при необхідності відкривають на ніч і вхідні двері. Також можна знизити температуру занесенням у зимівник снігу або льоду, при таненні яких значно знижується температура.

Для зниження температури в зимівнику на своїй пасіці впродовж останніх 5-6 років я практикую занесення замороженої води в пластикових пляшках. Рівномірно розставляю їх в приміщенні ,в розрахунку 1,5-2 л на кожну бджолосім'ю, що зимує.
В такий спосіб можна утримувати потрібну температуру протягом тижня, при чому під час танення льоду не підвищується вологість повітря, що позитивно впливає на хід зимівлі.

Бджолосім'ї, які зимували надворі можуть робити обліт вже при першому, навіть незначному потеплінні. Тому до проведення першого очищувального обльоту пасічник повинен підготувати територію пасічного точка :

- відкинути сніг від вуликів

- посипати снігові замети попелом або торфом

Безпосередньо перед самим обльотом біля вуликів на сніг чи лід бджоляр мусить розкласти щити або солому. Особливо ретельно необхідно прикривати калюжі, в яких можуть топитися бджоли у великій кількості.
Якщо при зимівлі у зимівнику виявиться, що деякі бджолосім'ї неблагополучно зимують, то їм потрібно організувати надранній обліт при першому незначному потеплінні.

При нормальній зимівлі в зимівнику вулики не поспішають виносити на точок, а чекають коли встановиться тепла, тиха погода, підсохне грунт на точку і температура буде 12-14° в тіні.

Знаючи наперед прогноз погоди, вулики з зимівника краще виносити звечора і розставляти їх бажано на тих місцях, на яких вони стояли восени. За ніч бджоли заспокояться і поступово з потеплінням почнуть робити обліт, що гарантує менший зліт бджіл з одних сімей в інші.

В день виставлення бджіл на точку в сонячному затишному місці встановлюють напувалку з водою, щоб бджоли звикли брати воду з неї, а не з калюж.

Під час першого очищувального обльоту пасічник повинен уважно стежити за його ходом.
Бджолосім'ї, які благополучно перезимували облітуються дружно, бджоли енергійні, вони зразу ж приходять в активний стан, швидко знаходять воду, а якщо поблизу є ліс і цвіте ліщина, то зразу ж з'являться перші бджоли з обніжжям квіткового пилку. Такі сім'ї активно виносять з вулика підмор.

Бджолосім'ї, котрі з якихось причин перезимували не дуже добре різко виділяються своєю поведінкою :

- якщо бджоли з роздутими черевцями виповзають на прильотну дошку чи передню стінку вулика і тут же починають випорожнюватись
- це значить, що під час зимівлі у вуликах був недоброякісний корм або бджоли захворіли нозематозом

- якщо бджоли виходять на обліт мляво, в невеликій кількості - це ознака сім'ї, яка сильно ослабла або в якій залишилось мало корму і їй загрожує швидка загибель

- якщо бджоли безпорадно бігають по передній стінці вулика, літають слабо, недружно і не виносять підмору з вулика - значить в сім'ї загинула матка.
 
Після закінчення масового обльоту бджіл пасічник повинен скоротити льотки і, негайно провівши огляд, надати необхідну допомогу бджолосім'ям, які перезимували погано. Таким сім'ям дають із запасу прогріті рамки з медом, замінюючи неякісний корм і прибираючи порожні рамки. В безматочні сім'ї дають запасні матки з нуклеусів або з'єднують їх з іншими сім'ями. Одночасно з цим вичищають підмор, добре скорочують гнізда і ретельно утеплюють зверху і з боків.

Після надання допомоги бджолосім'ям, котрі перезимували погано пасічнику необхідно провести побіжний огляд всіх інших бджолосімей пасіки. При цьому, відкривши вулик і розсунувши 1-2 рамки (не витягуючи їх), бджоляр мусить визначити силу сім'ї, наявність матки по присутності розплоду, наявність корму у гнізді бджіл. Після цього утеплює гніздо і закриває вулик.

Провівши в день обльоту побіжний огляд пасіки і надавши потрібну допомогу, пасічник може попередньо підвести підсумок результатів зимівлі.

Остаточні висновки можна зробити лише після основного весняного огляду сімей пасіки, який проводять з настанням тривалого потепління з температурою 14-16° і вище.

І на закінчення хочу побажати всім пасічникам, щоб їх бджоли дружно облітались, наповнюючи дзвінким гулом повітря, а серце пасічника радістю.

 

 

Петро Костянтинович Дяченко

Член Ради ВГО «Братство бджолярів України»
Вчений бджоляр. Стаж 40р.

 

 

 
Цікава стаття? Поділись нею з іншими: