Пристрій для відбору бджолиної отрути

Друк

Винахід стосується сільського господарства, а конкретно – бджільництва та апітерапії. 

 
Відомий пристрій для відбору отрути у бджіл, відпрацьованих на взятку, який складається з бджолоприймача, спорядженого волосяним подразником, виготовленого у вигляді пучка волосся, прикріпленого в шахматній послідовності між рядами до поточної частини проходу для бджіл і розміщених над отрутоприймачем. Недоліком пристрою є низька продуктивність. Джерело публікації аналога – а.с. 207351, 22.12.1966(2).
 
Найближчим аналогом за технічною сутністю до поставленого завдання для відбору бджолиної отрути запропонований пристрій, в який входить блок живлення, отрутоприймач і дроти.  Отрутоприймач складається з пластмасового корпусу, на якому натягнуті дроти-електроди,  під якими лежить скло. Він встановлюється у льотка на прильотній дошці. Бджоли, що входять чи виходять з вулика, проходять по склу з позитивними і негативними електродами, замикають їх ніжками і отримують удар струму. Після електродії вони жалять скло, на якому залишається отрута,  вона  швидко висихає. Вихід отрути в ідеальному випадку за шість місяців при 26-ти кратному відборі від однієї сім’ї становить від 3,7 до 4,4г. Недоліком прототипу є невисока продуктивність, так як відбір отрути проводиться лише від 15% бджіл, що захищають  сім’ю. Отрута має різні домішки, бо бджоли жалять як скло, так і металеві електроди, які розміщені над ним. Медозбір зменшується на 28%, а кількість розплоду – на 17%  через багаторазове травмування бджіл струмом. Джерело публікації аналога – Приходько Н.С., Ярошенко В.В., Писарева Е.В., Артемьева С.В. Продукты пчеловодства и мумие в медицине и косметике. Запорожье, 1993. – 187с.
 
Мета винаходу – отримання чистої і максимально можливої кількості отрути при мінімально негативних впливах на бджіл, кількість розплоду і розвиток бджолиної сім’ї, зимівлю та на медозбір порівняно з відомими аналогами і прототипами.
 
Прилад для відбору бджолиної отрути включає в себе генератор імпульсного струму, отрутоприймач та отрутоприймаючу пластину, у вигляді полірованого скла, розміщену під ним. Застосування трапецієподібних коридорчиків у конструкції отрутоприймача обмежує рух бджіл, змушуючи їх рухатися прямолінійно, йдучи лапками лише по нижній основі коридорчика. Бджоли проходять по коридорчику, рухаючись на світло і запах матки, потрапляють на один із трьох секторів, їх б’є струмом, і вони крізь щілину жалять поліроване скло. У звичайній рамці для відбору бджолиної отрути електродами виступають натягнуті металеві дроти, на які сідають бджоли і їх прихвачує струмом. Хоча і використовують імпульсний струм, що дозволяє їм частково розслабити брюшко і залози з отрутою, але цього недостатньо. Для максимальної віддачі отрути бджоли повинні піддаватися дії струму декілька разів з переривами для повного розслаблення брюшка, щоб залози почали працювати в режимі «насоса». А повне розслаблення залоз під час перерв між дією струму настає, коли бджоли рухаються. Саме ці умови і втілені в конструкції прилада.

 

Пристрій для відбору бджолиної отрути

На фіг.1 зображено загальний вигляд прилада для відбору бджолиної отрути, встановленого на вулику; на фіг.2 показано вид А на фіг.1; на фіг.3 показано розріз за А-А на фіг.1; на фіг.4 показано розріз за Б-Б на фіг.3.

 
Прилад для відбору бджолиної отрути складається із металевого каркасу 10, отрутоприймача 2 з отрутоприймаючою пластиною 11, генератора імпульсного струму 9 та боксу 1 для бджіл з отвором 3 у вигляді карману для струшування бджіл з рамок. Отрутоприймач 2 складається з пластмасового коробу 12, в який вкладається отрутоприймаюча пластина 11 у вигляді полірованого скла. Короб 12 накривається пластмасовою пластиною 13, на якій розміщені пластини-електроди 6, між якими є прорізі 5. Всі пластини-електроди 6 суміжно з’єднані між собою і закінчуються клемами 7,8 для електричного під’єднання до генератора імпульсного струму 9. Пластмасова пластина 13 накривається гофрованою трапецієподібною пластмасовою пластиною 14.
 
 

Отрутоприймач працює таким чином. Прилад закріплюється на боковій стінці вулика. Всіх бджіл, які є у вулику, крім бджоломатки, струшуємо з рамок до боксу 1 через карманний отвір 3 у боксі 1 і накриваємо отвір 3 темною тканиною. Бджоли з боксу 1 переходять до отруприймача 2, де вони інстинктивно лізуть на світло, що знаходиться в кінці трапецієподібного коридорчика 4, розміром нижньої основи 10-11мм, верхньої основи 5-6мм і висотою 5,5-6,5мм. Проходячи по ньому, вони потрапляють на кожний з трьох секторів. Кожний сектор складається з двох хромованих пластин-електродів 6, на які подається імпульсний струм від генератора імпульсного струму 9, розміщених паралельно одна одній в одній площині довжиною по 40мм, між якими є прорізь 5 шириною 4-5мм та довжиною 60мм, крізь яку бджоли під дією імпульсного струму віддають отруту на поліроване скло. Зазор між полірованим склом, тобто отрутоприймаючою пластиною 11 та пластмасовою пластиною 13 складає 0,6-1,2мм. Цього зазору буде достатньо, щоб бджола, піджавши брюшко, мала можливість крізь прорізь 5 жалити поліроване скло, на якому і залишатиметься отрута. Відстань між секторами складає 50-60мм. На пластини-електроди 6 подається імпульсний струм від генератора імпульсного струму 9 величиною 25-35В з частотою 1000-1200Гц, експозиція імпульсів 1,5сек., перерва 2сек., щоб бджола мала можливість пересуватися далі. Застосування даного приладу зменшить затрати праці та збільшить продуктивність по відбору бджолиної отрути.

      

Закускін Ю.Г.

 

Номер поданої заявки а200700898 від 29.01.2007р.  із встановленим пріоритетом.  На даний момент патент на винахід готується до публікації.

 

 

 
Цікава стаття? Поділись нею з іншими: