Буркун білий однорічний, сорт Херсонський сувенір

В Україні вирощується і проростає близько 20 видів буркуну серед яких тільки два однорічних сорти: Херсонський сувенір і Донецький. Ця рослина насамперед представляє величезний інтерес для бджільництва, також є перспективно для тваринництва та виробництва лікарської сировини. Господарства які вирощують буркун завжди з медом і кормами. Melilotus albus, Буркун білий, Донник белый

Наприклад в Америці буркун це головний медонос країни з якого бджолярі відкачують сотні тонн меду. У своєму господарстві ми вирощуємо буркун уже 5 років, насіння дістали з великими труднощами і кілька разів нам замість однорічного продавали звичайний дворічний. Справа в тому,  що деякі агрономи щиро переконані (чи роблять вигляд) що у них однорічні сорти, тільки на підставі того що в перший рік посіву деякі сорти буркуну за сприятливої  погоди можуть зацвісти на 10-15%,  але це не є однорічні сорти. Однорічний буркун на 100% зацвітає через 2-2,5 місяця після посіву.

Ботанічна характеристика і біологічні особливості сорту Херсонський сувенір.

Рослина однорічна. Корінь стрижневий, потовщений у верхній частині, добре розвинений в орному шарі і глибоко (до 1,5-2,0 метрів) проникає в грунт. Він успішно протистоїть засухам, використовуючи вологу на глибоких горизонтах ґрунту, і виділяє нектар в будь-яку погоду. Завдяки наявності на корінні бульбочкових бактерій буркун добре забезпечує себе і наступні культури азотом.

Стебла прямі, гіллясті, зелені в нижній частині проявляється антоціанове забарвлення. Висота рослин досягає 1,8-2,5 метра. Листя трійчасті, листочки зубчасті подовжено-овальні. Квітки білі, двостатеві, неправильні, пониклі на коротких квітконосах, зібрані в суцвіття - рихлу кисть, довжиною 15-26 см. пелюстки квіток покривають один одного зверху вниз, чашечка з п'ятьма зубчиками. Форма насіння округло-яйцеподібна, поверхня сітчасто-зморшкувата блідо-жовтого або буро-сірого забарвлення. Насіння жовті з зеленуватими відтінком. Розмір насіння 1,7-2,2 мм. Насінний рубчик маленький, круглий. Маса 1000 насінин - 1,8-2,12 г.

Melilotus albus, Буркун білий, Донник белыйРозмножується буркун однорічний насінням, схожість яких не втрачається понад 10 років. Сорт вирізняється низькою (до 1%) твердістю оболонки насіння, тому не вимагає скарифікації. Вегетаційний період - 120-146 днів. Цвітіння триває  2-2,5 місяці. Рослина перехресно запилюються бджолами, осами, джмелями.  Добре росте на різних типах ґрунтів, у тому числі на бідних піщаних і солонцюватих. Має хорошу стійкість до ушкоджень фітофагами і хворобами. Сходи можуть пошкоджуватися бульбочковими довгоносиками, листовий апарат - гусеницями лугового метелика, насіння - личинками тихіусів, проте суттєвої шкоди вони не приносять. Сорт може бути використаний як фітомеліоранта на старозрошуваних ґрунтах, а також при поліпшенні малопродуктивних придатних кормових угідь. При заорювані  його на зелене добриво в ґрунт  вноситься до 150-200 кг азоту, що дорівнює приблизно 50-60 тон гною на 1 га. Врожайність зеленої маси 300 ц / га, сіна - 40 ц / га., Насіння 600-1200 кг/га.

Буркун білий однорічний сорт Херсонський сувенір, є одним з кращих медоносів, який показав видатні якості при вирощуванні в різних регіонах  СНД.  Медпродуктивність висока 400-600 кг / га. Мед  дуже смачний, з приємним  ванільним  запахом, належить до найбільш цінних, елітних  медів  і ідеально підходить для зимівлі бджіл.

Агротехніка

Сіяти буркун можна з ранньої весни, в кінці березня - на початку квітня і продовжувати до середини травня. Як описувалося вище буркун вкрай невибагливий до ґрунтів, може рости на найбідніших ґрунтах, не переносить тільки кислих і запливаючих ґрунтів, тому на кислих ґрунтах проводять вапнування. Можна його сіяти і в зиму, приблизно в середині - кінці листопада щоб насіння не зійшли. Ми в цьому році посіяли 12 травня, цвітіння розпочалося в кінці липня, тривало весь серпень і вересень, тобто саме в той час коли практично всі медоносні рослини вже відцвіли. Сіяли трав'яною сівалкою з міжряддями 15 см. Витрата насіння 20 кг. на 1 га.

У буркуну є одна особливість, коли він виростає приблизно на 20 см., то він ніби зупиняється в рості, але насправді в цей момент він росте не вгору, а вниз, пускаючи глибоке коріння після чого відростає доволі швидко. На насіння прибирають у фазі побуріння нижніх і середніх кошиків, скошуючи косаркою на висоті 40 см. у валки. Після сушіння обмолочують комбайном і очищають на "Петкусі".

Вирощування буркуну нескладне і дуже вигідно з кількох причин:

  • По-перше: це забезпечення бджіл рясним взятком як мінімум на два місяці. Цього року ми засіяли буркуном 18 га., І наша пасіка з 100 вуликів зібрала в середньому по 40 кг. товарного меду, і практично повністю на своєму меду пішла в зиму.
  • По-друге, можна отримати відмінні корми для худоби, недарма латиною буркун білий - Melilotus albus означає медовий конюшина, якщо скосити буркун через 25-30 днів після початку цвітіння, то за цей час і бджоли зберуть достатньо меду і кормами господарство буде забезпечено (зелена маса, силос, сіно, сінаж).
  • По-третє, буркун збагачує ґрунт азотом, що вкрай сприятливо для наступних культур.
  • По-четверте, насіння буркуну однорічного користуються великим попитом на ринку, а насіння можна зібрати від 600 до 1200 кг / га.

Крім усього перерахованого вище буркун, чудова лікарська рослина, яку можна здавати заготівельникам лікарської сировини. При заготівлі збирають верхівки стебел з квітками, найчастіше одні квітки.


Федоренко Сергій Олегович
Член Колегії ВГО «Братство бджолярів України»

 

 

 
Цікава стаття? Поділись нею з іншими: