Братство бджолярів України відкриває карпатську бджолу для Америки

Друк

Вже стала традиційною співпраця волонтерів США та українських бджолярів, завдяки спільному проекту Всеукраїнської громадської організації «Братство бджолярів України» та представництва  CNFA  в Україні.  Цього разу для фахівця з Америки Джерри Хеза перебування на матководних господарствах Закарпаття стало відкриттям карпатської бджоли.


Згідно меморандуму про співробітництво між ВГО «Братство бджолярів України» та представництвом CNFA в Україні по програмі «Фермер фермерові», протягом  п’ятнадцяти  днів на Україні перебував волонтер зі США Голова бюро інспекцій рослин та пасік штату Флорида Джерри Хез.

Головною метою візиту було проведення семінарів та надання консультацій українським бджолярам по тематиці матководства.

Перший семінар відбувся 29 травня на кафедрі бджільництва Національного аграрного університету. На семінарі з тематики матководства Джерри Хез надав презентацію та відповів на чисельні запитання присутніх фахівців. Завідувач кафедри Броварський В.Д. познайомив присутніх з організацією навчального процесу кафедри бджільництва та розповів про технології штучного запліднення маток.

З доповіддю на семінарі виступив пан Рональд Клюй,  відомий світові фахівець з органічної продукції.
На семінарі були присутні фахівці кафедри бджільництва та представники Національного аграрного університету (завідувач кафедри підвищення кваліфікації Кулаєць М.М.), в.о. Голови «Братство бджолярів України»  Васильківська Т.Ю., заступник голови Правління Шмуля С.О., члени Правління Рифяк Ю.Т., Харковенко А.Д. та Гук М.В., Голова КРК організації Яценко В.В., члени «Братства бджолярів України» від осередків Києва, Запоріжжя та Лубнів.
Джерри Хез відвідав Музей бджільництва розташований на території Наукового центру бджільництва ім. П.І.Прокоповича.

Далі, за волонтерською програмою, американський фахівець перебував на Закарпатті, де провів низку семінарів з матководами Закарпатської області та товариствами бджолярів, а саме: у відділі селекції та репродукції карпатських бджіл (м.Мукачево), з матководами міста Мукачево та району,  в с.Дусино Свалявського району. Завідуючий відділом репродукції карпатських бджіл Гайдар В.А. організував відвідування матководних господарств пасічника - матковода Паращинець В.М., Керека С.С., Гуйвана І.В. та інших. У селищі Вучкове Гайдар В.А. представив американському фахівцю селекційну пасіку карпатських бджіл де працюють брати Блиска та пам’ятник фундаторам карпатської породи бджіл, збудований за ініціативи та на кошти знаного пасічника і благодійника Закарпаття Рачок Й.Й.

Проведений семінар з членами товариства пасічників «Нарцис» (м.Хуст). Голова товариства Папп В.В. показав на практиці «найвищий пілотаж» матководної  справи на дослідних пасіках карпатської породи бджіл. Джерри Хез був вражений високою майстерністю та винахідництвом українського пасічника.

Гість з Америки відвідав славетні місця Закарпаття замок Паланок (м.Мукачево), «Красне поле», монастир Святого Миколая з пасікою та інші.

«Мій другий візит в Україну поглибив враження від Вашої чудової країни та гостинності українського народу. Україна багата працелюбним та доброзичливим народом, родючою землею. Українські бджолярі – високоосвічені фахівці, яким треба об’єднатися  для вирішення проблем, що існують в галузі. Окремим відкриттям для мене стала карпатська порода бджіл, яка є дуже лагідною і працездатною, селекція якої проводиться у прекрасній закарпатській місцевості. Висловлюю щиру подяку «Братству бджолярів України» за надану можливість перебувати  у Вашій країни вдруге, знайомитися з прекрасними людьми і фахівцями. В свою чергу вважаю, що для українських бджолярів настала черга відкрити для себе Америку. Welcome to America!» - сказав Джерри Хез.

В загалом  за період перебування американського фахівця проведено 6 семінарів на яких представлені презентації по тематиках бджільництва: захворювання бджіл; застосування сучасних ветеринарних препаратів; синдром ССD; африканські бджоли; матководство США. В період акаційового медозбору на семінарах були присутні 187 (!) пасічників і науковців галузі, представників Національного аграрного університету та різних громадських організацій.  Американський фахівець відвідав 17 пасік та матководних господарств Закарпаття. Всеукраїнську громадську організацію «Братство бджолярів України» на Закарпатті представляв заступник Голови Правління Сергій Шмуля.

Всеукраїнська громадська організація «Братство бджолярів України» висловлює щиру подяку представництву CNFA в Україні (директор Ліна Доценко, координатор проекту Олена Ковальська та перекладач Юлія Бойченко), фахівцю бджільництва США Джерри Хезу та партнерам ВГО «Братство бджолярів України» за організацію семінарів і перебування на господарствах галузі, а саме: ректору Національного аграрного університету Мельничуку Д.О., завідуючому кафедрою бджільництва НАУУ Броварському В.Д., завідуючому відділом селекції та репродукції карпатських бджіл Наукового центру бджільництва ім..П.І.Прокоповича Гайдару В.А., голові товариства пасічників «Нарцис» (м.Хуст) Папп В.В. та чисельній громаді українських пасічників.

Резюме

Необхідно відзначити діяльність Всеукраїнської громадської організації «Братство бджолярів України» у стійкій тенденції проведення семінарів міжрегіонального та міжнародного рівня, метою яких є залучення фахівців для співпраці в галузі, впровадження міжнародного досвіду, обміну інформацією, знаннями та практичними навичками. Тільки по проекту «Фермер фермерові», а це вже п’ятий візит американських волонтерів, фахівці з Америки ділилися своїм досвідом з пасічниками Київської, Черкаської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Миколаївської, Запорізької, Харківської, Волинської, Львівської та Закарпатської областей. А це майже пів України! Такі проекти сприяють розвитку не тільки громадської свідомості, обміну досвідом фахівців галузі на міжнародному рівні, а відкривають світові перспективи нашої медової Україну.

Довідка

У 1966 році розпочата наукова робота по вивченню карпатської породи бджіл. Відділ селекції і репродукції карпатських бджіл Наукового центру бджільництва Інститут бджільництва ім..П.І.Прокоповича заснований у 1989 році. Керування відділом з початку його заснування здійснює кандидат сільськогосподарських наук  Гайдар Василь Антонович.

За час діяльності  відділу селекції і репродукції карпатських бджіл зроблено значний науково-практичний внесок у справу селекції, репродукції та збереження карпатської породи бджіл.

 

 

 
Цікава стаття? Поділись нею з іншими: